استارفیلد و گیم‌پس باعث رشد درآمد مایکروسافت در این مدت شده‌اند

استارفیلد و گیم‌پس باعث رشد درآمد مایکروسافت در این مدت شده‌اند

شکی نیست که عرضه بازی استارفیلد (Starfield) روی روند فروش و درآمد مایکروسافت تأثیر زیادی داشت. این بازی توانست توجه افراد زیادی را به خود جلب کند و موفقیت بسیار زیادی بدست آورد. از طرفی استارفیلد از روز اول روی سرویس گیم‌پس (Game Pass) وجود داشت و مشترکین این سرویس اشتراکی به راحتی به آن دسترسی داشتند. همچنین بازی استارفیلد به صورت انحصاری برای ایکس‌باکس و کامپیوترهای شخصی عرضه شد و باعث شد طرفداران محبور به تهیه‌ی کنسول مایکروسافت شوند.

شرکت مایکروسافت آمار فروش سه ماهه اول مالی خود را منتشر کرد. این آمار نشان داد که مایکروسافت در این مدت روند تجاری بسیار خوبی داشته و توانسته نسبت به قبل پیشرفت بسیار خوبی داشته باشد. این موضوع بیشتر به خاطر سرویس گیم پس و عرضه بازی استارفیلد بوده که باعث شده مایکروسافت رشد خیلی خوبی داشته باشد.

در این سه ماهه مالی، مایکروسافت حدود ۵۷ میلیارد دلار در آمد داشته که ۱۳ درصد از سال گذشته بیشتر بوده است. از طرفی حدود ۱۳.۷ میلیارد دلار از این درآمد برای بخش فرای کامپیوتر بوده که شامل ایکس‌باکس می‌شود. این در آمد نیز حدود ۳ درصد نسبت به گذشته رشد داشته که با توجه به اینکه ایکس‌باکس بخشی از آن است یک پیشرفت برای این بخش به حساب می‌آید.

محتوا و سرویس‌های ایکس‌باکس نیز شاهد رشد ۱۳ درصدی بودند که دلیل اصلی آن عرضه بازی استارفیلد بود. مشکل اصلی در بخش فروش سخت افزاری است که نزدیک به ۷ درصد افت داشته است. مایکروسافت همچنان در زمینه کنسول‌ها مشکل دارد و نمی‌تواند به خوبی با رقیب اصلی خود یعنی سونی رقابت کند.

آمار اصلی فروش مایکروسافت در سه ماهه اول مالی

  • درآمد کلی: ۵۶.۶ میلیارد دلار (رشد ۱۳ درصدی نسبت به سال گذشته)
  • سود شرکت بدون احتساب خدمات: ۲۶.۹ میلیارد دلار (بیش از ۲۵ درصد رشد نسبت به سال گذشته)
  • سود خالص شرکت: ۲۲.۳ میلیارد دلار (۲۷ درصد رشد نسبت به سال گذشته)
  • درآمد از بخش‌های غیر کامپیوتری مثل ایکس‌باکس: ۱۳.۷ میلیارد دلار (بیش از ۳ درصد)
  • در آمد از بخش محتوای ایکس‌باکس و سرویس‌های مرتبط: رسد بیش از ۱۳ درصدی
  • درآمد از بخش گیمینگ: رشد بیش از ۸ درصدی
  • درآمد از بخش سخت افزار ایکس‌باکس: افت ۷ درصدی

بازی استارفیلد

در گفت و گو با سرمایه گذاران مایکروسافت در مورد تأثیر استارفیلد روی فروش بخش ایکس‌باکس گفته است. این بازی نزدیک به ۱۱ میلیون کاربر داشته و تقریباً نصف ساعاتی که بازیکنان به تجربه‌ی بازی پرداخته‌اند، به نسخه‌ی کامپیوتر مربوط بوده است.

مدیر مالی مایکروسافت یعنی ایمی هود (Amy Hood) گفته که عرضه استارفیلد یک رکورد جدید در ثبت اشتراک جدید گیم‌پس در یک روز ثبت کرده و باعث شده کاربران بیشتری به سمت این اشتراک تمایل پیدا بکنند. این مقدار مشترکین جدید چیزی بیش از حد انتظار مایکروسافت بوده و یک رکورد کاملاً جدید برای این شرکت بوده است.

محتوا و خدمات ایکس‌باکس نسبت به گذشته رشد بیشتری داشته و دلیل اصلی آن هم عرضه عناوین بسیار با کیفیت توسط این شرکت است. مایکروسافت در این مدت بازی‌های استارفیلد و دروغ‌های پی (Lies of P) به همراه فورتزا موتور اسپرت (Forza Motorsport) را برای اشتراک گیم‌پس و به صورت انحصاری برای ایکس‌باکس عرضه کرد که باعث شد استقبال بسیار خوبی از آن شود.

نکته جالب‌تر بحث شرکت اکتیویژن بلیزارد بود. مایکروسافت ماه گذشته قرارداد خود را نهایی کرده و اکتیویژن بلیزارد جزئی از این کمپانی بسیار بزرگ است. در نتیجه عرضه کال آو دیوتی: جنگاوری مدرن ۳ (Call of Duty: Modern Warfare 3) زیر مجموعه مایکروسافت بوده و جزئی از درآمد اصلی آن به حساب می‌آید. در نتیجه این بازی هم تأثیر بسیار زیادی روی آمار مایکروسافت خواهد داشت.

مایکروسافت در ادامه توضیح داد که مجموعه‌های زیادی به این شرکت اضافه شده که همگی درآمد بسیار زیادی برای بخش ایکس‌باکس خواهند داشت. به این شکل که کال آو دیوتی، دیابلو (Diablo)، کندی کراش (Candy Crush) و موارد دیگر همگی برای مایکروسافت سودآور خواهند بود.

بخش گیمینگ مایکروسافت عملکرد بسیار خوبی داشت ولی نکته اینجاست که همچنان درآمد اصلی این شرکت از بخش‌های دیگر مثل سیستم عامل است. به هر حال ویندوز شهرت بیشتری نسبت به ایکس‌باکس داشته و هر فردی که یک کامپیوتر دارد نیاز به این سیستم عامل دارد. با توجه به تغییراتی که ویندوز نسبت به گذشته داشته، فروش بهتری داشته و در نتیجه برای مایکروسافت هم بیشتر سود آور بوده است.

منبع: Gamesindustry