ارزش معاملات دو برابر شد | صعود بورس ادامه دار است؟

ارزش معاملات دو برابر شد | صعود بورس ادامه دار است؟

روند صعودی بورس امروز هم ادامه یافت و شاخص کل بورس تهران باز هم با یک رشد پرقدرت بیش از ۲ درصد افزایش یافت. رشد مهم ترین نماگر های بازار سهام، احتمال تداوم رشد را تقویت کرده است.

در دادو ستد های امروز شاخص کل بورس تهران تحت تاثیر رشد ارزش سهام شرکت های بورس به ویژه رشد سهام شرکت های بزرگ با ۲ درصد افزایش مواجه شد و به ۲ میلیون و ۱۶۵ هزار واحد رسید. به نظر می رسد با عبور شاخص بورس از این محدوده سرعت رشد شاخص بورس شتاب بیشتری بگیرد به ویژه آنکه در ۵ روز گذشته ارزش معاملات خرد به طور مداوم افزایش یافته و نسبت به ابتدای هفته گذشته، دو برابر شده است. در مبادلات روز گذشته جمعا ۷ هزارو ۳۳۰ میلیارد تومان معامله در بازار سهام انجام شده که به خوبی گویای افزایش تقاضا برای خرید سهام است

دیروز همچنین ۴۰۸ میلیارد تومان نقدینگی تازه از سوی سهامداران خرد وارد بازار سهام شد که بیشترین میزان ورود پول از ابتدای تیر ماه تاکنون است. ظرف یک هفته گذشته بیش از ۱۵۰۰ میلیارد تومان نقدینگی تازه وارد بازار شده است. همه این نماگر ها نشان می دهد که ظرف روزهای گذشته حجم تقاضا برای خرید سهام افزایش یافته است وعلت آن به برنامه جدید سازمان بورس به تجدید ارزیابی دارایی شرکت ها باز می گردد.

سازمان بورس از هفته گذشته برنامه تازه ای را برای تجدید ارزیابی دارایی ها آغاز کرده و در نخستین گام از هلدینگ های بزرگ و بانک ها دعوت کرده تا افزایش سرمایه خود از این طریق به جریان بیاندازند.

تازه ترین خبرها حاکی ازآن است که سه شرکت فولاد مبارکه، مپنا و پالایشگاه اصفهان در نشستی که به همین منظور برگزار شده پیشنهاد سازمان بورس را پذیرفته اند.

طبق شنیده ها، برنامه افزایش سرمایه مپنا بالغ بر ۱۳۰۰ درصد از محل سرمایه گذاری ها و پرتفوی بلندمدت، فولاد مبارکه ۱۰۰۰ درصد شامل ۲۰۰ درصد از محل زمین کارخانه و ۸۰۰ درصد نیز از محل سرمایه گذاری های بلندمدت و پالایشگاه اصفهان ۵۰۰ درصد شامل ۴۵۰ درصد از زمین های کارخانه و ۵۰ درصد سرمایه گذاری های بلندمدت خواهد بود.

موعد برگزاری مجمع فوق العاده و تصویب افزایش سرمایه سنگین این سه شرکت بزرگ با توجه به زمان بر بودن امور کارشناسی و مراحل اداری بروزرسانی دارایی ها به احتمال قوی در ۳ ماه دوم سال آینده خواهد بود.

بدین ترتیب بسیاری از شرکت های بزرگ بازار از جمله هلدینگ ها و بانک ها مستعد افزایش سرمایه سنگین از این محل خواهند بود که نوید رشد روزافزون شاخص و قیمت ها طی روزها و هفته های آینده را می دهد