احتمال رشد قیمت طلا در روزهای آینده | اونس جهانی رکورد تاریخ را شکست

احتمال رشد قیمت طلا در روزهای آینده | اونس جهانی رکورد تاریخ را شکست

قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی امروز به دنبال افزایش احتمال کاهش نرخ بهره از سوی فدرال رزرو رکورد تازه ای ثبت کرد و به بالاترین نقطه تاریخی خود رسید.به نظر می رسد در صورت تداوم رشد، قیمت طلا و سکه در بازار ایران نیز تحت تاثیر قرار بگیرند. ضمن اینکه قیمت طلا در واکنش اولیه اندکی رشد کرد.

انس جهانی معیاری برای عرضه و تقاضای طلا در کل دنیا است. صعود نزول قیمت هر اونس طلا در بازار های جهانی، قیمت طلای را در میان کشورهای مختلف تحت تاثیر قرار می دهد. در ایران نیز افزایش قیمت هر اونس طلا می تواند بازار طلا را تحت تاثیر قرار دهد با این تفاوت که قیمت طلا در ایران بیشتر متاثر از نوسان های قیمت دلار است.

به بیان دیگر قیمت طلا در ایران از دو مولفه یعنی قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی و قیمت دلار تاثیر می گیرد اما اثر قیمت دلار به مراتب بیشتر است با این حال نمی توان اثر افزایش قیمت هر اونس طلا را در بازار های جهانی بر بازار داخلی نادیده گرفت.

در چنین شرایطی آن طور که آمارها نشان می دهد قیمت هر اونس طلا که از مدتی پیش شیب صعودی پیدا کرده است دیروز بالاترین رکورد خود را در کل تاریخ ثبت کرد.

عبور از ۲۰۷۰دلار

قیمت هر اونس طلا امروز صبح ابتدا با یک جهش پر شتاب به ۲۰۸۴ دلار و ۳۰ سنت رسید و حتی تا ۲ هزارو ۱۴۵ دلار هم پیش روی کرد اما پس از آن قیمت ها با اندکی کاهش تا بعد از ظهر به محدوده به ۲۰۶۸ دلار رسید. این بالاترین نرخ هر اونس طلا در بازار های جهانی در کل تاریخ است و بازارهای مالی تاکنون چنین نرخی را به خود ندیده بودند.

پیش از این بالاترین قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی در سال ۲۰۲۰ اتفاق ثبت شده بود که طی آن قیمت هر طلا به ۲۰۳۳ دلار در هر اونس رسیده بود.

علت اصلی رشد قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی سخنان جروم پاول رئیس بانک مرکزی آمریکا یا فدرال رزرو بود. آن طور که از سخنان او برمی آید احتمالا روند افزایش نرخ بهره در آمریکا متوقف خواهد شد و این موضوع زمینه ساز رشد قیمت طلا در بازارهای جهانی شد. از چند ماه پیش گمانه زنی های زیادی در مورد اینکه فدرال رزرو در نشست این ماه خود نرخ بهره را ثبات نگاه دارد یا آن را کاهش دهد افزایش یافته است.

بانک مرکزی آمریکا بعد از وقوع کرونا و جنگ در اوکراین که منجر به افزایش قیمت سوخت های فسیلی و مواد غذایی در دنیا شد برای کاهش نرخ تورم در این کشور که به سطح ۹.۴ درصد رسیده بود نرخ بهره را افزایش داد و این رویه تاکنون ادامه داشته است. این افزایش نرخ بهره منجر به کاهش نرخ طلا در بازارهای جهانی شده بود. اما اکنون که نرخ تورم در آمریکا به سطح ۳.۲ درصد رسیده است امیدواری برای کاهش نرخ بهره افزایش یافته است.

معامله گران معتقدند فدرال رزرو حتی با وجود محتاط بودن مقامات بانک مرکزی می‌تواند از مارس ۲۰۲۴ کاهش نرخ بهره را آغاز کند. تحلیلگران با توجه به کاهش احتمالی نرخ بهره در آمریکا بر این باورند قیمت طلا در مسیر رسیدن به بالاترین سطح جدید در سال آینده است و ممکن است بالای سطح ۲۰۰۰ دلار باقی بماند. برخی تحلیل گران حتی پیش بینی می کنند قیمت طلا در بازار های جهانی تا پایان سال ۲۰۲۴ به ۲۲۰۰ دلار در هر اونس برسد.

انتظار می‌رود فدرال رزرو از ماه ژوئن شروع به کاهش نرخ بهره به میزان ۲۵ صدم واحد در هر سه ماهه کند تا اینکه در سال ۲۰۲۶ به نرخ نهایی ۳ درصد برسد. همچنین پیش بینی می شود بازده اوراق بدهی ۱۰ ساله بانک مرکزی به محدوده ۴.۲۵ درصد برسد.

تاثیر طلای جهانی بر بازار ایران

همزمان با افزایش قیمت هر اونس طلا در بازار های جهانی امروز قیمت طلا در اغلب کشور های دنیا با رشد مواجه شد.

در ایران نیز امروز قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار در ابتدای صبح با کمتر از یک درصد رشد به ۲ میلیون ۵۲۵ هزار تومان رسید اما بعد از آن با اندکی کاهش به ۲ میلیون و ۵۱۴ هزار تومان رسید. قیمت هر سکه هم ابتدا ۱۰۰ هزار تومان رشد کرد و به ۲۹ میلیون ۷۵۰ هزار تومان رسید اما در آخر وقت در محدوده ۲۹ میلیون ۷۰۰ هزار تومان قرار گرفت. بالاترین رشد قیمت دیروز مربوط به نیم سکه بود که با ۱۰۰ هزار تومان افزایش به ۱۵ میلیون ۷۰۰ هزار تومان رسید.