آیا قارچ خراب می شود؟ + نحوه و مدت نگهداری

آیا قارچ خراب می شود؟ + نحوه و مدت نگهداری

آیا قارچ خراب می شود؟ | نحوه نگهداری | آیا می توان قارچ را فریز کرد؟ | قارچ خراب چگونه است؟

قارچ یکی از خوراکی های پر خاصیت است که بسیاری از ما معمولا از آن به عنوان ماده غذایی جانبی در دستورات غذایی خود استفاده می کنیم و هر بار تنها چند عدد قارچ داخل غذا اضافه می کنیم، به همین دلیل اغلب چند روز طول می کشد تا مقدار قارچی که خریداری کرده ایم به اتمام برسد و معمولا نگران هستیم که مبادا قارچ خراب شده باشد.

ما ممکن است از قارچ به روش های مختلف استفاده کنیم، به عنوان مثال قارچ های تازه طعم لذیذی به خورش ها و سیب زمینی سرخ کرده می بخشند در حالی که کنسرو قارچ یک پیش غذای عالی محسوب می شود و از قارچ خشک نیز اغلب در سوپ استفاده می شود.

در ادامه قصد داریم درباره مدت ماندگاری و نحوه نگهداری قارچ آن صحبت کنیم، با کوکا همراه باشید.

آیا قارچ خراب می شود؟

بله! قارچ نیز مانند بسیاری از مواد خوراکی تازه و کنسروی پس از مدتی خراب می شود و قابل استفاده نمی باشد.

برای بررسی مدت ماندگاری این خوراکی از قارچ تازه شروع می کنیم. قارچ تازه معمولا بین 4 تا 7 روز و گاهی تا 10 روز در یخچال دوام می آورد که در صورت پختن آن (مثلا با لوبیا سبز تفت دهید) می توانید این مدت زمان را برای 3 تا 5 روز دیگر افزایش دهید.

از آن جا که بعد از یک هفته معمولا هنوز مقداری قارچ تازه در یخچال مانده است توصیه می شود برای جلوگیری از خراب شدن آن را بپزید، با این کار چند روز دیگر فرصت دارید که آن را مصرف کنید.

کنسرو قارچ معمولا دارای تاریخ بهترین زمان مصرف روی برچسب آن می باشد و تا وقتی درب آن باز نشده می توانید به راحتی تا 2 ماه بعد از گذشت این تاریخ نیز از قارچ استفاده کنید بدون این که تغییر قابل توجهی در کیفیت آن رخ داده باشد. اما بعد از باز کردن درب محصول لازم است طی 4 تا 7 روز آن را مصرف کنید.

قارچ خشک نیز اغلب در بسته بندی با بهترین تاریخ مصرف عرضه می شود، در صورتی که تاریخ روی آن درج نشده می توانید فرض کنید کیفیت آن حدود یک سال حفظ می شود. این نوع قارچ معمولا خراب نمی شود اما با گذشت زمان کیفیت آن کاهش می یابد.

بنابراین مدت ماندگاری قارج به صورت زیر می باشد:

  • قارچ تازه: 4 تا 7 روز (در یخچال)
  • قارچ پخته: 3 تا 5 روز (در یخچال)
  • کنسرو قارچ باز نشده: بهترین تاریخ مصرف + 3 ماه (در دمای اتاق)
  • کنسرو قارچ باز شده: 4 تا 7 روز (در یخچال)
  • قارچ خشک: بهترین تاریخ مصرف یا یک سال (در دمای اتاق)

دقت داشته باشید همه تاریخ های ذکر شده تخمین هستند.

نحوه نگهداری قارچ

قارچ انواع مختلف دارد که از جمله آن ها می توان به قارچ سفید، قارچ دکمه ای، قارچ شیتاکه، قارچ صدفی و غیره اشاره کرد، خوشبختانه روش نگهداری و ماندگاری این قارچ ها تقریبا مشابه است.

قارچ تازه به دو فرم باز و بسته بندی شده در یخچال به فروش می رسد. بهترین مکان برای نگهداری قارچ نیز داخل یخچال می باشد زیرا این ماده غذایی در دماهای پایین تر مدت زمان بیشتری دوام می آورد.

قارچ معمولا در ظروف پلاستیکی یا کیسه های کاغذی عرضه می شود که هر دو برای بسته بندی قارچ مناسب هستند. بعد از باز کردن درب بسته بندی آن را با یک حوله کاغذی بپوشانید، این کار باعث می شود قارچ خشک نشود و در عین حال از فشردگی که ممکن است در اثر انتقال آن به یک ظرف بدون هوا رخ دهد جلوگیری شود.

به علاوه سعی کنید محصول را به دور از هر نوع رایحه قوی نگه دارید زیرا حوله کاغذی از قارچ در برابر آن محافظت نمی کند.

بعد از پختن قارچ نیز آن را داخل یک ظرف ضد هوا داخل یخچال قرار دهید.

در مورد قارچ کنسرو شده مانند سایر کنسروها عمل کنید، به عبارت دیگر تا زمانی که قوطی یا بطری کنسرو باز نشده می توانید آن را در دمای اتاق و به دور از نور خورشید و منبع گرمایی نگهداری کنید اما پس از باز کردن درب محصول آن را در یخچال بگذارید و مطمئن شوید همه قارچ ها در آب نمک غوطه ور باشند.

اگر جنس ظرف کنسرو از قلع است، بعد از باز کردن درب مواد باقی مانده را به یک ظرف یا شیشه ضد هوا منتقل کنید.

در مورد قارچ خشک نیز مانند سایر محصولات خشک از جمله پودر فلفل عمل کنید، به عبارت دیگر آن را در دمای اتاق یا کمی پایین تر قرار دهید و مطمئن شوید که قارچ ها دور از نور خورشید و هر گونه رطوبت باشند. پس از باز کردن درب بسته بندی نیز حتما درب آن را محکم بسته و یا به یک ظرف ضد هوا یا کیسه فریزر منتقل کنید.

آیا می توان قارچ را فریز کرد؟

قارچ تازه مدت ماندگاری چندانی ندارد بنابراین فریز کردن آن برای نگهداری طولانی مدت این ماده غذایی منطقی خواهد بود.

ساده ترین راه این است که قارچ ها را کاملا تمیز کرده، برش بزنید و سپس بخار پز کنید یا چند دقیقه در کره تفت بدهید، زمانی که قارچ ها خنک شدند آن ها را به یک ظرف ضد هوا یا کیسه فریزر قرار داده و فریز کنید. اگر مقدار زیادی قارچ را با هم فریز می کنید بهتر است آن ها را در چند کیسه جداگانه فریز کنید تا هنگام استفاده کار شما راحت تر باشد.

هنگام مصرف باید بگذارید قارچ های یخ زده آب شوند، برای این کار مطمئن ترین روش این است که از شب قبل آن ها را داخل یخچال بگذارید تا یخ آن ها باز شود.

نحوه تشخیص خراب شدن قارچ

در مورد قارچ تازه معمولا به راحتی می توانید تشخیص دهید که آیا قارچ خراب شده است یا برای استفاده مناسب است. به عنوان مثال اگر روی قارچ خز سفید رشد کرده باشد، بوی نا مطبوعی بدهد یا کلاهک صاف و تپل آن چروکیده و تیره به نظر برسد باید قارچ را بیرون بریزید.

هر گونه تغییر ظاهری قابل توجه دیگر مانند ضایعات لجن مانند در اطراف قارچ نیز می تواند دلیل کافی برای دور انداختن آن باشد.

به علاوه اگر قارچ ها را بیش از 2 هفته در یخچال نگهداری کرده اید، حتی اگر ظاهر آن ها خوب به نظر می رسد باید آن ها را دور بریزید.

در مورد کنسرو قارچ ابتدا باید ظرف آن را چک کنید، در صورتی که ظرف سوراخ یا برآمدگی دارد، بر اثر ضربه تغییر شکل داده یا قلع آن زنگ زده است نباید از محصول استفاده کنید. بعد از باز کردن درب ظرف نیز به موارد ذکر شده در بالا دقت کنید تا مطمئن شوید قارچ برای مصرف مناسب است یا خیر.

در ادامه بخوانید : خواص قارچ

منبع: doesitgobad