آیا باید در طول شبانه‌روز از عطرهای متفاوتی استفاده کنیم؟

آیا باید در طول شبانه‌روز از عطرهای متفاوتی استفاده کنیم؟

تسلط بر هنر استفاده از عطرهای متفاوت می‌تواند کمی دشوار باشد. رایحه‌ی عطری که برای زمان و مناسبت خاصی انتخاب می‌کنید باید به اندازه‌ی لباسی که قرار است بپوشید مورد توجه قرار دهید. عطر را باید به عنوان یک اکسسوری متناسب با موقعیت در نظر بگیرید. اینکه آیا واقعا ضروری است که عطر خود را در ساعات مختلف شبانه‌روز تغییر دهید به عوامل مختلفی بستگی دارد و می‌تواند تحت تأثیر فصل، مناسبت و سبک شخصی شما باشد.

اگر شما هم در انبوه گزینه‌های بی پایان انتخاب عطرهای متناسب با ساعات شبانه روز دچار سردرگمی هستید، این مقاله برای شماست. ما فهرست سوالاتی را گردآوری کرده‌ایم که باید حتما پیش از انتخاب عطر مناسب از خود بپرسید. این سوالات به شما کمک می‌کنند در کمترین زمان به یک متخصص در عطرها تبدیل شوید.

چرا استفاده از عطرهای متفاوت در طول شبانه روز انقدر مهم است؟

عطر یکی از ظریف‌ترین و در عین حال دقیق‌ترین مواردی است که شخصیت شما را معرفی میکند. می‌تواند بر خلق‌و‌خو و احساس شما تاثیر بگذارد. حتی می‌تواند یک لایه‌ از راحت بودن یا اعتمادبه‌نفس داشتن را به لباس شما اضافه کند. عطرسازان عطرها را از مولکول‌های خوشبویی طراحی می‌کنند که با پوست شما واکنش می‌دهند. دمای پوست شما، همراه با دمای هوا، بر سرعت ماندگاری یا تبخیر مولکول عطر تأثیر می‌گذارد. این عوامل همچنین بو را در سطح مولکولی تغییر می‌دهند و روایح متفاوتی ایجاد می‌کنند. به همین دلیل دانستن اینکه کدام نوع عطرها را در لحظات خاصی از زندگی خود بپوشید ضروری است.

مانند فصول سال، تفاوت بین عطرهای روز و شب نیز به موارد زیادی از جمله دما وابسته است. با این حال، موقعیتی که در آن عطر را استفاده می‌کنید نیز بسیار حائز اهمیت است.

تفاوت بین عطر روز و شب در چیست؟

استفاده از عطرهای متفاوت در طول شبانه روز

به طور کلی، عطرهای سبک‌ با روایح تروتازه مانند مرکبات، گل‌ها و نت اقیانوس در روز عملکرد بهتری دارند و عطرهای غلیظ با روایح غنی‌تر بر پایه‌ی نت‌های سنگین مانند نت چوبی و شرقی، اغلب برای شب مناسب هستند. این نحوه مقایسه برای زمانی که در روز استایل کژوال یا مناسب محیط کار و برای شب استایل جذاب و مجلسی را انتخاب می‌کنید می‌تواند دید بهتری در تصمیم‌گیری برای انتخاب عطر مناسب به شما دهد.

چگونه عطرهای روزانه را از عطرهای شبانه تشخیص دهیم؟

بین یک عطر پرانرژی روزانه و یک عطر شبانه‌ی اغوا کننده، دنیایی تفاوت وجود دارد. این تفاوت در نحوه‌ی پوشش آقایان و میکاپ خانم‌ها نیز کاملا مشهود است. خانم‌ها تمایل دارند در شب میکاپی سنگین‌تر با رنگ‌های تندتری داشته باشند و سایه‌های روشن‌تر را برای ساعات روز استفاده می‌کنند. عطرها هم اغلب در دسته‌های «شبانه» و «روزانه»  قرار می‌گیرند.

عطر روزانه

عطرهای روز، دارای روایح سبک، ملایم و انرژی بخش هستند. روایحی که از استرس و تحت فشار قرارگرفتن جلوگیری می‌کنند و باعث جلب توجه در فضاهای عمومی و محیط‌های کاری نمی‌شوند. نت‌های مرکباتی مانند پرتقال، لیمو و ترنج که حس تمیزی و طراوت ایجاد می‌کنند و همچنین روایح گل‌های نرولی، شمعدانی، رز و یاس یا نت‌های گیاهی انتخابی عالی برای عطرهای روزانه هستند. عموما عطرهایی با غلظت ادو توالت در دسته عطرهای روزانه قرار می‌گیرند.

ادو پرفیوم مردانه نیفتی مدل بلو شنل حجم 100 میلی لیتر

عطر شبانه

از سویی دیگر، یک عطر شبانه بویی قوی‌تر دارد و حاوی غلظت بالاتری از ترکیبات معطر است. همچنین عموما نت‌های غنی‌تر از قلمروی شرقی و چوبی را ارائه می‌دهد. نت‌های کاریزماتیک و مقاومت ناپذیری مانند مشک، نعناع هندی، چوب صندل، عود، وانیل و ادویه‌ها عطرهای خوبی را برای شب می‌سازند که ماندگاری بالایی نیز دارند. عطرهای باغلظت «ادوپرفیوم» معمولا در دسته «عطرهای شبانه» قرار می‌گیرند.

چطور متناسب با رویداد و مناسبت خاصی عطر خود را تغییر دهیم؟

عطر زدن متناسب با یک رویداد خاص

همانطور که لباس‌ها را برای انتخاب کردن کنار هم می‌چینید، باید در نظر بگیرید که آیا عطری که برای یک رویداد یا مناسبت در نظر گرفته‌اید مکمل درستی با حس‌وحالی که می‌خواهید از خود نشان دهید، رنگ لباس و اکسسوری انتخاب شده و حتی جنس پارچه‌ها هست یا خیر. به عبارت دیگر، این‌که چطور عطرها را بر اساس رویدادهای مختلف تغییر دهید به تمام آیتم‌هایی که برای آن مناسبت انتخاب می‌کنید مرتبط است.

به طورکلی فرض بر این است که غالبا در شب بیشتر از روز خوش لباس و جذاب به نظر برسیم. اما مواقعی وجود دارد که برنامه‌ی بعدازظهر ما معمولی و غیررسمی و رویدادهای روز رسمی‌تر و خاص‌تر هستند. برای رویدادهای رسمی روز مانند یک جشن یا همایش، ممکن است بخواهید یک عطر خاص و جذاب را برای تکمیل زیبایی و شخصیت خود در مناسبت‌های اجتماعی انتخاب کنید.

رویدادهای روز اغلب در نور طبیعی و در فضای باز برگزار می شوند. بنابراین عطرگلی برای هماهنگی با طبیعت گزینه‌ای بسیار عالی است. به عنوان مثال ترکیبی از رایحه‌ی دلفریب رز با نت‌های شرقی و غنی عود و زعفران عطر دلپذیری ایجاد کند که برای یک مراسم جشن خاص‌ در فضای باز ایده‌آل است.

کدام عطرها برای محل کار مناسب هستند؟

استفاده از عطرهای مناسب محیط حرفه‌ای کار

دقت در انتخاب یک عطر مناسب محل کار بسیار حیاتی است. چه محل کار شما در محیط بسته اداری باشد چه در فضای باز و عمومی، باید عطرتان روایحی شفاف داشته باشد تا اطرافیانتان را از چیزی غیر از کار منحرف نکند و همچنین استایل و شخصیت حرفه‌ای شما را حفظ کند.

بهترین رایحه برای زمان خواب

عطر این قدرت را دارد که به طور قابل‌توجهی بر آرامش ذهن تاثیر بگذارد، استرس را کاهش دهد و ماهیچه‌ها را آرام کند. به همین دلیل است که در بسیاری از هتل‌ها از روایح مخصوصی در اتاق‌خواب و تخت‌خواب استفاده می‌کنند تا به مهمانان کمک کنند خواب بهتری داشته باشند. بسیاری از افراد دوست دارند قبل از خواب از عطر استفاده کنند تا به آن‌ها در تجربه خوابی آرام کمک کند. اگر شما هم جزء این دسته از افراد هستید، در این صورت بهتر است به دنبال روایح آرام و تسکین‌دهنده باشید.

نت‌های گیاهی یا گل‌های لطیف مانند اسطوخودوس، بابونه، وانیل و یاس، آرامش‌ بخش‌ترین نت‌ها برای خواب هستند. بوی اسطوخودوس دارای خواص آرام بخش بسیار شناخته شده‌ای است، تنش را از بین می‌برد، و افزایش آرامش و بهبود درد کمک می‌کند. این درحالی است که یاس یک خواب‌آور طبیعی است که به مغز کمک می‌کند آرامش خود را بازیابی کند. وانیل نیز نه تنها یک آرام‌بخش طبیعی ست بلکه ثابت شده است که بوی دلپذیر آن ضربان قلب را متعادل کرده و فشارخون را کاهش می‌دهد.

«راشل بیدر» متخصص آروماتراپی از Cinquieme Sens via Pratt در شهر نیویورک، ترکیبی از مریم‌گلی، بابونه‌رومی و ترنج را برای خوابی بهتر توصیه می‌کند. بابونه‌رومی تسکین‌دهنده و آرام‌بخش است. مریم‌گلی یک ضد اسپاسم است که در کاهش بی‌قراری عملکرد موثری دارد و ترنج به عنوان کاهش‌دهنده فشارخون و ضربان قلب شناخته می‌شود و می‌تواند اضطراب را بهبود بخشد.

آیا می‌توان از یک عطر برای تمام ساعات شبانه روز استفاده کرد؟

عطرها و روغن‌های معطر برای استفاده قبل از خواب

پاسخ به این سوال تحت تاثیر مشخصه‌های بسیاری از جمله تغییر فصول است. به عنوان مثال در تابستان عطرها با روایح شاداب و با طراوت بهتر عمل می‌کنند. بنابراین اگر در عصری تابستانی دما بالا و هوا همچنان گرم بود، ممکن است استفاده از رایحه چوبی یا تند به دلیل نزدیک شدن به شب گزینه مناسبی نباشد و همان عطر گلی مرکباتی سبک روزانه شما کافی است. اگر دوست ندارید در طول روز عطر خود را تغییر دهید روایح نرولی ( روایح شکوفه‌های مرکبات، عموما شکوفه نارنج یا پرتقال) برای تمام طول شبانه‌روز در فصل تابستان می‌تواند در تمام رویدادها گزینه‌ای قابل قبول باشد.

اما در زمستان، عطرهای با روایح غلیظ‌تر برای ماندگاری در دماهای سردتر ضروری هستند. به همین دلیل عطری با نت چوبی و شرقی می‌تواند در طول شبانه روز کاربردی باشد. شرط ایجاد یک تعادل خوب، انتخاب عطری با نت‌های بالایی مرکباتی و روایح پایه چوبی است که برای استفاده‌ی روزانه انرژی‌بخش بوده و به ماندگاری بیشتر عطر در شب‌های سرد کمک می‌کند.

بسیاری از عطرها از ترکیباتی دارای لایه‌های مختلفی از نت‌های بالا، میانی و پایه هستند. با گذشت زمان، رایحه‌ی بالایی به آرامی در نت‌های میانی محو می‌شود و در آخر نت پایه روی پوست و لباس باقی می‌ماند. پس حتما در انتخاب عطرها این موضوع را به خاطر داشته باشید.

من چه عطری هستم؟

تغییر دادن عطرها باید با استایل شخصی شما مطابقت داشته باشد. همانطور که گفته شد، عطر به اندازه‌ی لباس، راهی عالی برای ابراز وجود شماست. اگر از خود بپرسید من چه عطری هستم؟ متوجه خواهید شد که به سمت روایح خاصی کشیده می‌شوید که متناسب با حالات و سبک‌های مختلف حسی خودتان است. پرسیدن این سوال می‌تواند به شما کمک کند تا تعیین کنید کدام عطرها برای استفاده در روز و شب بهتر است.

ذکر این نکته خالی از لطف نیست که اگر فقط به یک عطر خاص علاقه‌مند باشید که دوست دارید به عنوان امضای شما شناخته شود و در هر مناسبتی بدون در نظر گرفتن ساعات شبانه‌روز از آن استفاده کنید، در این صورت باید نکات و اصول ماندگاری بیشتر عطر را به خاطر داشته باشید. مثلا این که عطر شما باید روی نقاط نبض مانند مچ دست، پشت گوش و آرنج داخلی استفاده شود، چرا که این نقاط گرم‌تر پوست به پخش بوی بیشتر عطر شما کمک می‌کنند. استفاده مستقیم از عطر بعد از استحمام در حالی که منافذ پوست باز هستند و مالش ندادن عطر روی پوست روش‌های دیگری برای افزایش ماندگاری و بالا بردن میزان پخش بوی عطرها به شمار می‌روند.

منابع : bathandbodyworksvioralondonczechandspeake