آیا اتصال دائمی لپ‌تاپ به برق برای باتری ضرر دارد؟

آیا اتصال دائمی لپ‌تاپ به برق برای باتری ضرر دارد؟

به نقل از دیجیکالا:

با وجود اینکه پرتابل بودن لپ‌تاپ‌ها و امکان استفاده از آن‌ها در مکان‌های مختلف یک مزیت بسیار مهم محسوب می‌شود، اما در این میان کاربرانی هم هستند که عمدتا در یک مکان ثابت از لپ‌تاپ خود استفاده می‌کنند. در چنین شرایطی، به احتمال زیاد لپ‌تاپ شما ساعات زیادی به برق مستقیم وصل است. در این میان سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا اتصال دائمی لپ‌تاپ به برق، برای باتری ضرر زیادی به همراه دارد یا اینکه لازم نیست نگران این موضوع باشیم؟ در ادامه به همین موضوع می‌پردازیم.

ضرر داشتن یا نداشتن برای باتری؛ مساله این است

باتری لپ‌تاپ

برای لپ‌تاپ‌های قدیمی، پاسخ این سوال مثبت است و در چنین شرایطی ریسک شارژ بیش از حد یا overcharging وجود دارد. از سوی دیگر، طبیعتا باتری موجود در لپ‌تاپ قدیمی سال‌ها مورد استفاده قرار گرفته و بنابراین نسبت به روز اول دوام بسیار کمتری دارد و در نتیجه نسبت به آسیب‌های احتمالی، حساس‌تر است.

با این حال در مدل‌های جدیدتر، این مشکل به شدت مدل‌های قدیمی نیست. با توجه به اینکه بخش بزرگی از کاربران ساعت‌ها لپ‌تاپ را به برق متصل نگه می‌دارند، شرکت‌های سازنده برای این کار از تکنولوژی‌های پیشرفته‌تری استفاده کرده‌اند. به زبان ساده، زمانی که باتری به طور کامل شارژ می‌شود، جریان برق قطع می‌شود و وقتی که انرژی باتری کمی پایین می‌آید، جریان برق با شدت بسیار کمی به باتری راه پیدا می‌کند تا به آن فشاری وارد نشود.

بنابراین با این توضیحات مطرح شده، آیا اصلا نباید نگران باتری لپ‌تاپ باشیم؟ متاسفانه در این زمینه نمی‌توانیم خبر خیلی خوبی را به شما بدهیم. با وجود تمام این اقدامات، زمانی که لپ‌تاپ شما برای ساعات زیادی به برق مستقیم متصل است، باتری آن باید با دو مشکل ولتاژ بیش از حد و گرمای زیاد دست و پنجه نرم کند.

حساسیت باتری‌های لیتیوم یونی در برابر ولتاژ بالا

باتری لپ‌تاپ

ابتدا دلیل ضرر و زیان ولتاژ بالا برای باتری لپ‌تاپ را مطرح می‌کنیم. با هر درصد شارژ باتری، ولتاژ در واحد ذخیره‌سازی انرژی هم افزایش پیدا می‌کند و همین موضوع منجر به افزایش استهلاک مواد شیمیایی باتری می‌شود. با وجود اینکه این استهلاک برای انواع و اقسام باتری‌های لیتیوم یونی اتفاق می‌افتد، اما زمانی که درصد شارژ باتری بسیار بالا یا پایین است، این روند تشدید پیدا می‌کند.

بسیاری از کاربران نمی‌دانند که بهترین درصد شارژ باتری برای بین حدود ۳۰ تا ۷۰ درصد است. این یعنی اگر همواره لپ‌تاپ به برق وصل باشد و وضعیت شارژ باتری در بالاترین حد قرار بگیرد، پس در این میان تحت فشار زیادی قرار خواهد داشت و این موضوع عمر باتری لپ‌تاپ را کاهش می‌دهد.

ضرر زیاد گرما برای باتری لپ‌تاپ

دومین مشکل مهم برای باتری لپ‌تاپ، گرما است. باتری‌های لیتیوم سونی حتی بدون آنکه استفاده شوند، به مرور زمان شارژ خود را از دست می‌دهند. اگر باتری لپ‌تاپ همواره به برق وصل باشد، هر بار که بخش کوچکی از شارژ خالی می‌شود، انرژی به این باتری راه پیدا می‌کند. اما همین شارژهای کوچک و جزئی، گرمای قابل توجهی را ایجاد می‌کند. از سوی دیگر اگر حین این فرایند از لپ‌تاپ استفاده کنید و کارهای سنگینی انجام دهید، گرمای ایجاد بسیار بیشتر خواهد شد.

به طور کلی، باتری‌های لیتیوم یونی لپ‌تاپ تا حدود بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ چرخه‌ی شارژ عملکرد مناسبی دارند ولی بعد از گذشت این تعداد چرخه شارژ، روند استهلاک باتری سریع‌تر می‌شود. بنابراین هرچقدر باتری کمتر شارژ شود، دوام آن هم بیشتر خواهد شد.

برای افزایش دوام باتری لپ‌تاپ چه کارهایی باید انجام دهیم؟

باتری لپ‌تاپ

برای افزایش عمر باتری‌ لپ‌تاپ، می‌توانید توصیه‌های ساده‌ای را عملی کنید. به عنوان مثال اگر به هر دلیلی می‌خواهید ساعات طولانی از لپ‌تاپ استفاده کنید و همواره باید به برق وصل باشد، پس بهتر است باتری‌ را از بدنه بیرون بیاورید (البته اگر انجام این کار امکان‌پذیر است). با این کار، برق مستقیم انرژی موردنیاز لپ‌تاپ را تامین می‌کند و دیگر باتری تحت فشار قرار نمی‌گیرد. در مورد باتری هم توصیه می‌شود زمانی که شارژ آن حدود ۷۰ درصد قرار دارد، آن را از بدنه جدا کنید.

برخی از لپ‌تاپ‌ها، از قابلیت شارژ هوشمند پشتیبانی می‌کنند. با فعال‌سازی این قابلیت، باتری لپ‌تاپ به جای اینکه ۱۰۰ درصد شارژ شود، فقط تا حدود ۸۰ درصد شارژ می‌شود تا فشار کمتری به آن وارد شود. از دیگر توصیه‌های مفید برای این موضوع، باید به استفاده از کابل‌ها و شارژرهای باکیفیت اشاره کنیم.

در رابطه با ضررهای گرما برای باتری لازم نیست بیش از این توضیح دهیم و دقیقا به دلیل همین موضوع، در محیط‌های بسیار گرم و زیر نور خورشید از لپ‌تاپ خود استفاده نکنید. با رعایت کردن همین نکته‌های ساده، عمر باتری لپ‌تاپ به طور قابل توجهی بیشتر می‌شود.

منبع: PCWorld

سوالات متداول
آیا اتصال دائمی لپ‌تاپ به برق واقعا برای باتری ضرر زیادی دارد؟
این ضرر برای لپ‌تاپ‌های قدیمی بیشتر و برای لپ‌تاپ‌های جدید کمتر است، اما در کل نمی‌توانیم آسیب رسیدن به باتری لپ‌تاپ در صورت انجام این کار را کتمان کنیم.
اگر همواره لپ‌تاپ شما به برق متصل است، بهتر است چه کاری انجام دهید؟