آماده‌باش ۵۰ پایگاه امداد و نجات ؛ کوهنوردی نکنید | تجهیزات مناسب سفر داشته باشید

آماده‌باش ۵۰ پایگاه امداد و نجات ؛ کوهنوردی نکنید | تجهیزات مناسب سفر داشته باشید

با توجه به هشدار هواشناسی صادر شده برای چهارمحال و بختیاری، فارس و بوشهر نیروهای امدادی به حالت آماده‌باش در آمده‌اند، اما لازم است شهروندان با به همراه داشتن تجهیزات لازم در سفر و پرهیز از صعود به ارتفاعات با نیروهای امدادی همکاری کنند.

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر با اعلام این خبر به همشهری گفت: «با اجرای طرح زمستانه امداد و نجات امسال ۵۰ پایگاه زمستانی در سراسر کشور آمده امداد رسانی به شهروندان است. ۶۵۰ پایگاه جاده‌ای هم با همکاری اورژانس فعال است. هزار پایگاه امدادی هم در شهرها و روستاهای کشور تجهیز شده و نیروها آماده‌باش هستند. ۲۰ فروند بالگرد امداد و نجات هم فعل است که امیدواریم هیچ وقت نیاز به اراده خدمات امدادی نیاز نداشته باشد و شهروندان در صحت و سلامت باشند.»
بابک محمودی افزود: «با همه این شرایط، لازم است شهروندان به خصوص استان‌هایی که برای آن‌ها هشدار صادر شده و استان‌های غربی کشور که آخر هفته بارانی و برفی را می‌گذراند، همکاری با نیروهای امدادی را مسئولیت اجتمعی خود بدانند.»
محمودی ادامه داد: «با توجه به اینکه آخر هفته و یک روز تعطیل در هفته آینده را در پیش داریم و آمار سفر بیشتر می‌شود، شهروندان با برنامه‌ریزی کامل سفر کنند، لباس گرم و پتو همراه داشته‌باشند. زیرا ممکن است خودرو در برف گیر کند و تا رسیدن به محل امن فرد دچار سرمازدگی شود.»
محمودی به اجرای طرح زمستانه در گردنه‌های برف‌گیر اشاره کرد و گفت: «تیم امداد و نجات در گردنه‌های برف‌گیر آماده‌باش هستند. با این حال از شهروندان می‌خواهیم در شرایط نامساعد جوی کوهنوردی نکنند. سال گذشته فقط در تهران ۳۰ عملیات امداد و نجات برای ارتفاعات تهران داشتیم.»
در چهارمحال و بختیاری نیز با توجه به اعلام هشدار نارنجی سازمان هواشناسی و بارش شدید و رگباری باران، بارش برف و احتمال سقوط بهمن ، ۹۵۰ امدادگر استان در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه (۲۲ و ۲۳ آذر) آماده باش هستند.
مدیر هلال احمر چهارمحال و بختیاری با اعلام این خبر به همشهری گفت: «با توجه به هشدار هواشناسی و نیز آغاز طرح زمستانه امداد و نجات در استان، ۲۳ پایگاه امداد و نجات جاده‌ای و کوهستان، ۱۲ مرکز پاسخگویی هلال و حضور روزانه ۱۵۰ امدادگر و بیش از ۹۵۰ امدادگر در استان در آماده‌باش کامل هستند.»
نادر مثنوی افزود: «نیروهای امدادی با تجهیزات کامل در محورهای مواصلاتی حضور دارند. قبل از شروع طرح زمستانه برای همگی نیروها دوره‌های بازآموزی امداد و نجات برگزار شده و صحت و سلامت تجهیزات امدادی از جمله خودروها و آمبولانس‌ها بررسی شده‌است.»
مثنوی برای شهروندان توصیه‌ای هم دارد و خاطرنشان می‌کند: «از آنجا که طبق هشدار هواشناسی بارش‌ها به صورت برف و باران پیش‌بینی شده‌است، از شهروندان تقاضا داریم قبل از سفر در جاده‌ها حتما تجهیزات کافی از جمله زنجیرچرخ، مواد غذایی و اقلام اولیه همراه داشته‌باشند.»
مدیر هلال احمر استان چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه جاده‌های استان به نوعی کریدور شمالی جنوبی است، ادامه داد: «میزان تردد مسافران در جاده‌های استان بسیار زیاد است. از این رو لازم است حتما قبل از سفر اطلاعات لازم درباره جاده‌ها را کسب کنند.»
به گفته مثنوی، لازم است شهروندان در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه از حضور در کنار رودخانه‌ها و همچنین ارتفاعات پرهیز کنند.