آخرین وضعیت ثبت اشتغال کشور در سامانه رصد | نرخ مشارکت اقتصادی در این استان ها زیر ۴۰ درصد است

آخرین وضعیت ثبت اشتغال کشور در سامانه رصد | نرخ مشارکت اقتصادی در این استان ها زیر ۴۰ درصد است

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار با تشریح آخرین وضعیت ثبت اشتغال در سامانه ملی رصد، خالص اشتغال ایجادی در سه فصل بهار، تابستان و پاییز امسال را ۷۸۰ هزار نفر عنوان کرد.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، محمود کریمی بیرانوند به تشریح آخرین آمار سامانه رصد اشتغال پرداخت و گفت: سامانه رصد بر خط و بر اساس کد ملی است و طبق گزارش‌ها آخرین وضعیت ثبت اشتغال در سامانه حدود ۷۴۷ هزار نفر بوده است.

وی ادامه داد: تعهد اشتغال ۱۴۰۲ یک میلیون و ۸۸ هزار و ۶۰۹ شغل ایجادی بوده که از این تعداد یک میلیون و ۵۳ هزار شغل در سامانه رصد به ثبت رسیده است و کل صحت سنجی ما حدود ۷۳ درصد بوده است که اگر یک میلیون و ۵۳ هزار شغل را به شکل بر خط محاسبه و ضربدر ۷۳ درصد صحت سنجی کنیم، تا این لحظه در کشور حدود ۷۴۷ هزار نفر اشتغال ایجاد شده است.

کریمی بیرانوند خالص اشتغال ایجادی سه فصل بهار، تابستان و پاییز را بر اساس سامانه ملی رصد اشتغال تشریح کرد و گفت: میزان اشتغال در فصل بهار ۷۲۸ هزار نفر، در فصل تابستان ۹۰۷ هزار نفر و در پاییز امسال ۷۰۶ هزار نفر بوده است که با محاسبه آنها خالص اشتغال ایجادی در این سه فصل ۷۸۰ هزار نفر بوده است.

به گفته کریمی بیرانوند اگر این آمار را در کنار پوشش بیمه قرار بدهیم با تحلیل مرکز آمار یک میلیون شغل ایجادی تایید می‌شود.

معاون اشتغال وزیر کار با اشاره به کاهش نرخ بیکاری در ۲۴ استان کشور گفت: در حال حاضر نرخ بیکاری در ۷ استان کشور دو رقمی است و تک رقمی نیست و استان‌های دارای نرخ بیکاری بالا و دو رقمی، با مشکل نرخ مشارکت اقتصادی مواجه هستند.

به گفته وی استان های البرز، ایلام، خوزستان، سمنان، فارس، سیستان و بلوچستان، مرکزی و قم جزو استانهایی هستند که نرخ مشارکت اقتصادی آنها زیر ۴۰ درصد است و باید فعالیت بیشتری در بازار کار آنها صورت گیرد.